

„Bez przewodnika nie dojdzie się nawet do piekła” – mówi przysłowie osmańskie. Rajd Piekielny to wyprawa flagowa – nie dla osób słabego ducha – podczas której poprowadzimy Was przez Bramę Piekielną do Piekła Dalejowskiego, a potem Piekła Niekłańskiego, odnajdując najbardziej spektakularne rezerwaty skalne ukryte w świętokrzyskich kniejach. Odkryjemy księżycowy krajobraz Gagatów i podążymy tropem dinozaurów, znajdując ślady tetrapoda. Odwiedzimy zamki i zamczyska, w których kręcono słynne polskie filmy. Posmakujemy lokalnych specjałów na Świętokrzyskim Szlaku Kulinarnym. Będziemy podziwiać pradawne gołoborza, a w końcu zatopimy się ciszy i mistyce, przekraczając próg XII wiecznego klasztoru na Łysej Górze, skrywającego relikwie Krzyża Świętego – w samym sercu Gór Świętokrzyskich.
Plan rajdu konnego:
Dzień 1: Powitanie
Uczestnicy wyprawy przyjeżdżają do „Ignacówki” własnym transportem. Możecie przyjechać również pociągiem do Skarżyska-Kamiennej lub Suchedniowa, w takim przypadku odbierzemy Was z dworca (prosimy tylko o wcześniejsze zgłoszenie). Kwaterujemy się w agroturystyce, gdzie czeka kolacja z lokalnych produktów. Po kolacji zapraszamy na spacer nad zalewem w Mostkach.
Dzień 2: Brama Piekielna – Piekło Dalejowskie
Pierwszy dzień rajdu konnego
Po śniadaniu siodłamy konie i pakujemy sakwy. Z początku trasa wiedzie urokliwymi leśnymi drogami, później staje się coraz dziksza i wymagająca. Docieramy do Bramy Piekielnej – grupy skał z piaskowca triasowego, w których erozja wyrzeźbiła szczelinę, nakrytych blokiem skalnym i tworzących bramę. Stąd droga wiedzie do rezerwatu Piekło Dalejowskie, gdzie skały – porośnięte paprociami tworzącymi wiszące ogrody – tworzą fantazyjne wąwozy, progi, ścianki i schody. Podziwiamy wiekowe drzewa w rezerwacie Dalejów, stanowiącym pozostałości po pradawnej Puszczy Świętokrzyskiej. Nocujemy w agroturystyce.
Dzień 3: Ruiny cegielni – Rezerwat Gagaty – Piekło Niekłańskie
Drugi dzień rajdu konnego
Po śniadaniu wyruszamy na szlak. Zwiedzamy drewniany kościółek pw. Św. Rocha z 1820 r. Przystajemy przy ruinach zabytkowej cegielni „Sołtyków” z 1916 r., z zachowanymi halami, kominami i pozostałościami pieców. Podążamy wąskim nasypem kolejki wąskotorowej, którą dostarczano glinę do cegielni – w zamykającym się nad głowami tunelu z drzew, mając po lewej i prawej ręce jeziorka i trzęsawiska. Docieramy do Gagatów, gdzie – wśród księżycowej scenerii – wydobywano rzadki minerał gagat zwany „czarnym bursztynem” i gdzie odkryto tropy dinozaurów. Dzikie ostępy leśne wiodą nas ku Piekłu Niekłańskiemu, gdzie spotkamy niezwykłe formacje skalne – kamienne grzyby, kamienne sfinksy, skalne jaskinie i labirynty.
Dzień 4: Rezerwat Świnia Góra – Kraina Tetrapoda – Dąb Bartek (nocleg w Zagnańsku)
Trzeci dzień rajdu konnego
Wkraczamy do niezwykłego, prastarego lasu, gdzie pomnikowe omszałe drzewa tworzą scenerię jak z „Wiedźmina”. Rezerwat Świnia Góra jest jednym z najcenniejszych rezerwatów w Polsce o charakterze puszczańskim, jak przed wiekami. Koło południa docieramy do kamieniołomu Zachełmia, gdzie – wśród pejzażu różowych skał – odkryto najstarsze na świecie ślady dinozaura tetrapoda. Dziś dostąpimy zaszczytu spotkania z dębem Bartkiem – królem świętokrzyskiej puszczy, najstarszym i największym drzewem w Polsce, liczącym ok. 1000 lat, o obwodzie ok. 10 m.
Dzień 5: Kapkazy – uroczysko Wykus – Cygańska Kapa – Opactwo Cystersów w Wąchocku
Czwarty dzień rajdu konnego
Odwiedzimy malowniczą wieś Wiącka-Kapkazy, położoną w sercu Gór Świętokrzyskich. Odkryjemy uroczysko Wykus, gdzie – w dolinie rzeki Lubianki, wśród ponad stuletniej puszczy – spoczywają w cichych mogiłach polscy powstańcy i żołnierze Armii Krajowej. Tu, na Wykusie, mieli swą bazę wypadową i tutaj stoczyli trzy zacięte bitwy z okupantem niemieckim. Zobaczymy formację skalną nazywaną przez mieszkańców „Cygańską Kapą”. Nocleg w agroturystyce w Mostkach.
Dzień 6: Wycieczka samochodowa: Kapliczka św. Barbary – Michniów – Klasztor na Świętym Krzyżu
Piąty dzień – wycieczka objazdowa samochodem
Wzgórze Barbarka z kapliczką św. Barbary pozwoli nam cieszyć się spektakularnym widokiem na Pasmo Klonowskie i Łysicę oraz – nieopodal – charakterystyczny świętokrzyski krajobraz falujących, ułożonych w szachownicę pól. Odwiedzimy najlepszą karczmę na Świętokrzyskim Szlaku Kulinarnym. Posileni jedyną w swoim rodzaju zalewajką świętokrzyską, ruszymy szlakiem leśnym na Święty Krzyż, by zobaczyć gołoborze, zwiedzić opactwo na Łysej Górze i zobaczyć relikwie Krzyża Świętego. Wracając zwiedzimy lokalną winnicę z możliwością degustacji win. Nocleg w Mostkach.
Dzień 7: Pożegnanie
Uczestnicy wyprawy po śniadaniu wyjeżdżają z „Ignacówki”. Pożegnamy się z Wami, mówiąc „Do zobaczenia!”.
* Przewodnik może zmodyfikować trasę w zależności od umiejętności grupy lub zmiany warunków pogodowych.
Prowadzenie
Magdalena Sułek – doświadczona instruktorka jeździectwa i przodownik Górskiej Turystyki Jeździeckiej PTTK, pomysłodawczyni i założycielka „Ignacówki”. Przez kilkanaście lat pracowała w renomowanych ośrodkach jeździectwa w Polsce. Pasjonatka jeździectwa, miłośniczka dawnych rzemiosł i utalentowana artystka, która zapozna Was nie tylko z tajnikami jazdy konnej, oprowadzi jak nikt po Górach Świętokrzyskich, lecz także nauczy toczenia naczyń na kole garncarskim.
Wyposażenie i logistyka
Organizacja rajdu jest bardzo komfortowa. Każdego dnia jeździmy „na lekko” z kompaktowymi sakwami, do których zabieramy tylko najpotrzebniejsze rzeczy: sprzęt fotograficzny, prowiant i odzież przeciwdeszczową. Na dokumenty i telefon rekomendujemy torbę na pasek, tzw. nerkę. Pozostałe bagaże podróżują samochodem logistycznym. Używamy siodeł klasycznych lub rajdowych i typowych ogłowi europejskich z wędzidłem. Obowiązkowa jest jazda w kaskach – można przywieść własny lub wypożyczyć bezpłatnie na miejscu. Ostatni dzień to wycieczka samochodowa, podczas której zwiedzamy najciekawsze miejsca regionu świętokrzyskiego.
Co zabrać na rajd konny?
- aparat fotograficzny, kamera
- sprzęt jeździecki
- bryczesy lub wygodne spodnie turystyczne (2 pary, w razie przemoczenia)
- sztylpy
- ubranie na cebulkę: koszulka polo / t-shirt, koszula bawełniana, polar, kurtka
- odzież przeciwdeszczowa (kurtka, spodnie, płaszcz przeciwdeszczowy lub pałatka)
- buty trekkingowe, najlepiej wodoodporne (oficerki i sztyblety – wykluczone!)
- kask jeździecki (można wypożyczyć bezpłatnie na miejscu)
- rękawiczki jeździecki
- składany scyzoryk
- nerka na pasek (na dokumenty, pieniądze, telefon)
- czapka z daszkiem i cieplejsza czapka
- krem przeciwsłoneczny z filtrem UV
- klapki pod prysznic